what is prostate


Vīriešiem, kam garšo piens, saldējums un siers, ir lielāks risks saslimt ar prostatas vēzi nekā tiem, kas uzturā lieto maz piena produktu un līdz ar to uzņem mazāk kalcija. Vai kalcijs tiešām var būt par cēloni prostatas vēzim

Kāpēc vainojams kalcijs?

Pētījumā, kurā piedalījās 21 000 vīriešu, noskaidrots, ka tiem, kas dienā ar piena produktiem uzņēma vairāk par 600 mg kalcija, atšķirībā no tiem, kuri dienā ar piena produktiem uzņēma tikai 150 mg kalcija, par 32 procentiem palielinājās risks saslimt ar prostatas vēzi. Pētījums ietvēra 11 gadu ilgu laika periodu. Minētajā pētījumā prostatas vēža diagnoze bija medicīniski apstiprināta. Katri papildus uzņemtie 500 mg kalcija prostatas vēža risku palielināja par 16 procentiem.

Kalcijs, ja to uzņem lielā daudzumā, var samazināt D vitamīna līmeni asinīs. D vitamīns, kam piemīt hormona īpašības, aizsargā prostatu pret vēzi, neļaujot vairoties vēža šūnām. 

Šis atklājums publicēts American Journal of Clinical Nutrition un apstiprina iepriekšējo pētījumu rezultātus, kas atklāja sakarību starp prostatas vēzi un kalciju. 

Viedokļi ir atšķirīgi

Taču ne visi pētnieki ir vienisprātis. Eksperti no National Dairy Council apgalvo, ka nevar būt ne runas par prostatas vēža saistību ar pienu. Šis ir epidemioloģisks pētījums, un tas neko nevar pastāstīt par cēloņiem un sekām. Šis pētījums liecina tikai par “zināmu saistību”. Ir bijuši arī citi pētījumi, kuros nav atklāts nekāds sakars starp piena produktiem, kalciju un prostatas vēzi. Vislabākais ieteikums ir dienā uzņemt nepieciešamo kalcija daudzumu, lai tas nebūtu ne par daudz, ne par maz. (Lolitas Neimanes grāmatā “Vitamīni un minerālvielas” norādīta kalcija diennakts deva vīriešiem – no 800 līdz 1000 mg.)

Nepieciešami tālāki pētījumi par D vitamīna nozīmi prostatas vēža aizkavēšanā un par mehānismu, kā kalcijs ietekmē vēža risku, iekams maina ieteiktās kalcija diennakts devas. Tāpat pētījumā netika vērtētas kopsakarības starp kalciju saturošiem uztura bagātinātājiem un prostatas vēzi.

Taču, kamēr pētījumi turpinās, vīriešiem, kas papildus lieto kalciju saturošus uztura bagātinātājus, vajadzētu izvērtēt, vai tiešām tie ir nepieciešami, un apspriest to plusus un mīnusus ar ģimenes ārstu. 

Prostatas vēzi var arī pārmantot

Kopš 1992. gada pastāv pamatotas aizdomas, ka prostatas vēzis tiek ģenētiski pārmantots, jo ir ģimenes, kurās prostatas vēzis novērots vairākās paaudzēs. Pirmo reizi domu par prostatas vēža ģenētisko dabu izteica zviedru zinātnieki, saistot to ar īpašu gēna lokalizāciju 1. hromosomā. Tiek uzskatīts, ka apmēram 10 procenti prostatas vēža gadījumu ir ģenētiski pārmantoti.

Rate this post