blood sugar meter with fruits


Doties uz slimnīcu sestdienā vai svētdienā dažu slimību gadījumā var nebūt prāta darbs, apgalvots pētījumā, kas publicēts “The New England Journal of Medicine”

Ja gadās saslimt nedēļas beigās

Kad tika izanalizēti nāves gadījumi Kanādas provinces Ontārio slimnīcās, tika konstatēts dažāds nāves gadījumu skaits pacientiem, kas tika uzņemti slimnīcā darbdienās un nedēļas nogalē. Apdraudētāki ir sirdzēji, piemēram, ar vēdera aortas plīsumu, uzbalseņa iekaisumu (uzbalsenis noslēdz balseni, lai rijot tur neiekļūtu barība), plaušu embolismu (trombs aizsprosto plaušu asinsvadu).

Bez šiem sindromiem vēl 23 citu slimību gadījumā tika konstatēts paaugstināts risks, iestājoties slimnīcā nedēļas nogalē. 
Pētījuma autori uzskata, ka personāla un darba režīma maiņa nedēļas nogalē ietekmē aprūpes kvalitāti. Ja iespējams izvēlēties, labāk doties uz slimnīcu piektdienā, nevis sestdienā. 
Tomēr citu slimību gadījumā nav atšķirības, kad pacients iestājas slimnīcā, vai arī atšķirība ir nenozīmīga. Ja nepieciešama neatliekamā palīdzība, uz slimnīcu jādodas uzreiz, nevis jāmokās līdz pirmdienai. 

Daži ārsti apšauba 

Ir ārsti, kas apšauba pētījumu un uzskata, ka nāves gadījumu skaita pieauguma cēloņus ir grūti noteikt un tie nav saistīti ar sliktāku aprūpi nedēļas nogalēs. Pacientiem nav jābaidās nākt uz slimnīcu nedēļas nogalē, jo nav pierādīts, ka tad tiktu pieļauts vairāk (medicīnisku) kļūdu.

Minētie riskantie slimību gadījumi tika izraudzīti tādēļ, ka tie ir bīstami un nāve iestājas ātri, ja steidzami netiek veikta ārstēšana. Bīstamību paaugstina apstāklis, ka šīs slimības neparedz ārstēšanu intensīvās nodaļās, kuras strādā pilnīgi vienādi visās dienās.

Salīdzinājumam tika izvēlētas trīs citas slimības: infarkts, trieka un gūžas kaula lūzums, kuru ārstēšanā iesaistīta intensīvās terapijas nodaļa. 
Intensīvās terapijas nodaļās nav konstatēts biežāks nāves gadījumu skaits nedēļas nogalēs. Pārējās nodaļās brīvdienās strādā mazāk pieredzējis personāls, turklāt ir arī mazāk priekšniecības.

Skeptiķi apgalvo, ka nav iespējams noskaidrot, vai nedēļas beigās slimnīcās uzņemtie pacienti ir smagāk slimi nekā citās nedēļas dienās un vai tādēļ viņiem ir lielāks nāves risks.

Uz slimnīcu nomirt

Izejamās dienās tika konstatēts arī lielāks nāves gadījumu skaits pacientiem, kas slimo ar vēzi. Terminālie slimnieki dažkārt grib aiziet no dzīves slimnīcā, un bieži vien vienkāršāk tajā iekārtoties ir nedēļās nogalēs, nevis darbdienās, kad piederīgie aizņemti darbā. Tādējādi šī slimnieku grupa vairāk tiek uzņemta slimnīcā nedēļas nogalēs, palielinot nāves gadījumu skaitu brīvdienās.

Beidzot jāuzsver, ka veselības aprūpes kvalitāte gan darbdienās, gan nedēļas nogalē katrā slimnīcā ir atšķirīga.

Rate this post