choroby pluc


Prasmi saskatīt sevi attīstībā un prasme izmantot pagātnes pieredzi ir perspektīvās inteliģences pamats.

Perspektīvā inteliģence

Ir teiciens, ka ir skolu gudrība jeb zināšanas, kas ne vienmēr palīdz risināt praktiskas problēmas, un ir dzīves gudrība jeb prasme dzīvot. Šīs dzīves gudrības pamatā ir t.s. perspektīvā inteliģence jeb prasme saskatīt sevi attīstībā, prasme izmantot pagātnes pieredzi nākotnes veidošanā un prasme elastīgi mainīt savas stratēģijas atbilstoši tagadnes prasībām (Heiko Ernst Psychlogie Heute, April, 1999). Aktuāla šī prasme ir situācijā, kad sabiedriskā un ekonomiskā situācija mainās tik strauji, ka jaunībā saplānotā dzīves gaita nereti ir jāmaina vairākas reizes.

Nekļūt pa mirkļa personību

Perspektīvā inteliģence palīdz, balstoties uz savu individuālo, unikālo iepriekšējo pieredzi un zināšanām ap sevi, veidot, plānot nākotni, apzināties visu, kas ar mani noticis, kā tas mani ietekmējis, kā arī dod spēju prognozēt, kā es attīstīšos, ko darīšu tālāk, un veidot reālus dzīves scenārijus. Būtiska ir prasme paskatīties nākotnē un prognozēt, kādas sekas manai šodienas rīcībai būs nākotnē. Piemēram, protams, ka pamest studijas labi atalgota darba dēļ nozīmē ieguvumus šobrīd, bet vai pēc pieciem gadiem es bez izglītības kādam būšu vajadzīgs? 

Prasme eksperimentēt

Prasme eksperimentēt, ieraudzīt sevi, citus, savu dzīvi citā gaismā, izmantot fantāziju pozitīvā nolūkā, iztēloties sevi cita vietā kā daļu no perspektīvās inteliģences ļauj cilvēkam labāk iepazīt sevi un atrast radošus risinājumus problēmām. Piemēram, iedomājieties sevi tā klienta, kas jums ir parādā, vietā bactefort? Pafantazējiet, kā viņš reaģēs, ja jūs runāsiet ar viņu dusmīgi, kā  ja laipni, kā  ja vispirms pajautāsiet, kāds ir parāda iemesls?

Perspektīvā inteliģence palīdz sakārtot sevī domas un izjūtas un saskaņot tās ar ārējo realitāti tā, lai dzīvei rastos jēga.

Rate this post