older man feeling achy after run


No osteoartrīta cieš ne tikai veci cilvēki  noskaidrojiet, vai jums tas nedraud un kā izvairīties no šīs kropļojošās slimības.

Parasti osteoartrītu saista ar vecumu, bet no tās cieš gandrīz puse 40-50 gadus vecu cilvēku. Lielbritānijā no šīs sāpīgās locītavu slimības cieš vairāk nekā miljons cilvēku, ar vecumu sirdzēju īpatsvars pieaug (no tās cieš vairāk nekā 60 %, kas vecāki par 65 gadiem), bet to nevajag uzlūkot par neizbēgamu ligu. Var daudz ko darīt jau 20 gadu vecumā, lai samazinātu risku. Turklāt jaunākie sasniegumi ārstēšanā ļauj novērst tās postošo iedarbību.

Kas tas ir?

Osteoartrīts ir organisma nolietošanās slimība, no kuras cieš locītavas  ceļi, gūžas un rokas. To izraisa skrimšļa nolietošanās. Skrimslis ir slānis, kas klāj kaulu galus un darbojas kā amortizators, ļaujot kaulu galiem brīvi kustēties. Ar vecumu skrimslis kļūst plānāks, tas vairs tik labi nemazina triecienu un rodas t. s. kaulu izaugumi, osteofīti, kas kustības padara sāpīgas. Skrimslis var kļūt tik plāns, ka kauli beržas cits gar citu un locītavas deformējas. Dažkārt tās pietūkst locītavas somiņas (membrāna, kas aptver locītavu) iekaisuma dēļ, un vienam no trim pacientiem izveidojas simptomi, kas mazina kustību spējas. 

Kas to izraisa?

Locītavu nolietošanās. Tas ir normāls novecošanās simptoms, tomēr tā noris ātrāk sportistiem, skrējējiem, baletdejotājiem https://lv.wikipedia.org/wiki/Osteoartr%C4%ABts.

Locītavu traumas. Skrimšļa operācijas gandrīz vienmēr piecu gadu laikā rada osteoartrītu. Traumas var gūt sportā vai nelaimes gadījumos.

Aptaukošanās. Lieka ķermeņa masa rada papildu slodzi locītavām. Katri lieki pieci kilogrami palielina osteoartrīta risku par 25%. 

Menopauze. No osteoartrīta sievietes cieš trīs reizes biežāk nekā vīrieši. Parasti šī slimība izveidojas menopauzes laikā. Estrogēnu un progesterona svārstības ietekmē sāpju slieksni un var palielināt iekaisumu. 

Ģenētiskie faktori. Osteoartrīts parasti tiek pārmantots ģimenē.

Sargā sevi

Ēdiet tā, lai locītavas būtu veselīgas jebšu. Vajadzētu ieturēt sabalansētu diētu ar zemu piesātināto tauku, piemēram, sviesta, daudzumu, un daudz ēst svaigus augļus un dārzeņus, tie satur antioksidantus – galvenokārt A,C un E vitamīnus. Katru nedēļu vajadzētu apēst divas porcijas trekno zivju, piemēram, skumbrijas. Treknās zivis satur omega-3 taukskābes, kas var samazināt locītavu stīvumu un uzlabot kustīgumu. Lai nostiprinātu kaulus, jāēd ar kalciju bagāts uzturs – piena produkti un dārzeņi ar zaļām lapām. Katru dienu jāuzņem 1000–1500 mg kalcija, turklāt jāvairās no gāzētiem dzērieniem, kas aizkavē kalcija absorbciju.

Esiet sportiski. Stipri balsta muskuļi ir svarīgi locītavu veselības saglabāšanai, tādēļ fiziski vingrinājumi ir absolūti nepieciešami. Ja ir sākušās locītavu problēmas, jāizvēlas locītavas saudzējoši vingrinājumi, peldēšana vai riteņbraukšana. Ja problēmas vēl nav sākušās, lieliskas nodarbības ir aerobika, kas nostiprina kaulus un novērš kaulu masas zudumu. 

Palīdzi savām locītavām

Medikamenti. Ja parādījušies pirmie simptomi, lietojiet bezrecepšu pretsāpju līdzekļus – paracetamolu vai nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu, kas turklāt uzlabos locītavu kustīgumu. Jauns līdzeklis ir viokss, kas ir recepšu medikaments. Tas atšķirībā no citiem nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem nekairina gremošanas sistēmu. Stīvumu mazina arī krēmi, kas satur nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus lv.wikipedia.org. Smagākos gadījumos veic kortikosteroīdu injekcijas. Viena no jaunākajām terapijām ir hialuronskābes (viela, kas atrodas locītavu šķidrumā) injekcijas.

Fizioterapija. Iesākumā pacienti veic vienkāršus vingrinājumus, kas neprasa lielu piepūli un izturību. Pamazām vingrinājumu sarežģītība pieaug. Vingrinājumi uzlabo asinsriti, tādējādi mazinot sāpes. 

Varbūt vajadzīga operācija?

Tas ir pēdējais līdzeklis cilvēkiem, kas cieš no stiprām sāpēm vai kuriem ievērojami ierobežotas kustības. Ceļu un gūžu aizvietošanas operācijām ir labi rezultāti, jaunās gūžu locītavas kalpo 15 gadus, bet nākamās – 7 gadus. Jaunākā ir skrimšļa transplantācijas operācija, skrimsli pārvietojot no vienas ķermeņa daļas uz citu. Pagaidām šo operāciju lieto nelielos laukumos ceļu locītavās. 
Pastāv arī alternatīva terapija.

Rate this post