cigarette with burned ashes turning into death


Amerikāņu zinātnieki atklājuši, ka atmiņa pasliktinās, sākot jau no 25 gadu vecuma.

Jaunieši parasti nepamana, ka sāk aizmirsties tālruņu numuri un vārdi, taču Mičiganas universitātes zinātnieki apgalvo, ka smadzeņu darbības noriets sākas jau jaunībā. Viņi apgalvo, ka sekošana teicienam “Mūžu dzīvo, mūžu mācies!” var palēnināt šo procesu. 

Smadzeņu stimulācija

20 un 30 gadu vecumā cilvēki neievēro notiekošās pārmaiņas, kaut gan viņu atmiņa pasliktinās tādā pašā tempā kā 60 vai 70 gadus veciem cilvēkiem. Trenējot smadzenes, proti, mācoties, – iespējams uzlabot atmiņu.

Izziņa ir tiešs smadzeņu aktivitātes rezultāts, līdzīgi kā sirds un asinsvadu sistēmas veselība ir tieši saistīta ar fizisko vingrinājumu apjomu un organisma fizisko stāvokli.
Pirms 40 gadiem vēl samērā maz zinājām, cik lielā mērā sirds un asinsvadu veselību ietekmē smēķēšana un holesterīna līmenis. Gluži tāpat kā pareizs uzturs un fiziski vingrinājumi palīdz organismam saglabāt fizisko veselību, tāpat ar garīgiem vingrinājumiem iespējams uzlabot novecojošu smadzeņu darbību.

Pētījumos arī noskaidrots, ka vecākiem cilvēkiem raksturīgi lielāki atmiņas izkropļojumi nekā jaunākiem cilvēkiem. Veci vīrieši un sievietes vairāk iegaumē nepareizu informāciju, bet jaunieši ne tikai atceras šo informāciju, bet patur arī atmiņā, ka tā ir aplama.

Līdzīgs pētījums 1987. gadā ticis veikts Lielbritānijā. Pētījums Veselības un dzīvesveida aptauja piesaistīja vairāk nekā 7000 cilvēku, un arī šajā pētījumā tika konstatēts agrīns atmiņas spēju zudums.

Tiek uzsvērta atmiņas saistība ar smadzeņu aktivitāti. Tāpat kā jebkura cita organisma funkcija, atmiņa ir jāizmanto. Lielai daļai jauniešu mācīšanās beidzas līdz ar skolas absolvēšanu, un, ja smadzenes tiek atstātas bezdarbībā, tūlīt pat sāk pasliktināties atmiņa. 

Gadiem nav nozīmes

Dažiem 70 un 80 gadu veciem cilvēkiem ir labāka atmiņa nekā jauniešiem, jo viņi saglabājuši aktīvu garīgo dzīvi. 
Ja vēlaties pēc iespējas ilgāk saglabāt labu atmiņu, esiet garīgi aktīvi.

Ja cilvēkam vajadzētu darboties tikai ar vienu pirkstu, viņš nebūtu piedzimis ar 10 pirkstiem. Ja mums vajadzētu izmantot tikai 10 procentus smadzeņu šūnu, mums to nebūtu 10 reižu vairāk. Cilvēks (homo sapiens) ir vienīgā radība pasaulē, kas pilnībā neizmanto savas smadzeņu spējas.
Lai izmantotu pēc iespējas vairāk smadzeņu šūnu, veiciet smadzeņu vingrošanu.

  • Ķemmējiet matus, apmaisiet kafiju un veiciet citas vienkāršas darbības ar kreiso roku (kreiļi ar labo). 
  • Nekritizējiet citus, bet mēģiniet atrast iemeslu komplimentam.
  • Atveriet ledusskapi un apskatiet tā saturu. Aizveriet durvis un mēģiniet to atcerēties. Līdzīgi vērojiet un pēc tam mēģiniet atcerēties, ko redzējāt pa logu, gleznā u. tml.
  • Vakarā padomājiet, kas noticis pēdējās stundas laikā. Mēģiniet atskatīties uz dienas notikumiem dažu sekunžu laikā. Ja atmiņā parādās robi, tas nozīmē, ka šajos brīžos esat rīkojies neapzināti. 
  • Lai uzlabotu atmiņu un domāšana kļūtu elastīga, katru dienu mēģiniet darīt kaut ko jaunu vai citādā veidā. Iepērcieties citā veikalā. Dodieties uz mājām pa citu ceļu. Spēlējiet jaunu spēli vai nodarbojieties ar jaunu sporta veidu. Iepazīstieties ar kaimiņu.
  • Visas dienas nodzīvot vienādi nozīmē parakstīt nāves spriedumu smadzenēm.

Rate this post